neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
V eKaranténe ďalšie nepochopiteľné amatérske chyby

V projekte systému domácej karantény sprístupnenej občanom v podobe mobilnej aplikácie eKaranténa sa objavili ďalšie až nepochopiteľné chyby, ktoré okrem iného ukazujú aj na absenciu potrebného testovania aplikácie pred sprístupnením. Hoci samozrejme chyby sa dajú do nejakej miery tolerovať, v prípade eKarantény a predchádzajúcej mobilnej aplikácie Covid19 ZostanZdravy, z ktorej bola odčlenená, ide o ďalšie v rade mnohých zlyhaní a samozrejme to vyvoláva vážne otázky o celom projekte.

Značky: Slovensko

DSL.sk, 31.5.2020


V projekte systému domácej karantény sprístupnenej občanom v podobe mobilnej aplikácie eKaranténa sa objavili ďalšie až nepochopiteľné a amatérske chyby.

Hoci samozrejme chyby sa dajú do nejakej miery tolerovať, v prípade eKarantény a predchádzajúcej mobilnej aplikácie Covid19 ZostanZdravy, z ktorej bola odčlenená, ide o ďalšie v rade mnohých chýb a zlyhaní a samozrejme to vyvoláva vážne otázky o celom projekte.

Tentokrát boli chyby, ktoré by sa stávať nemali, prítomné v aplikácii eKarantena Slovensko pre iOS a iPhony sprístupnenej s výrazným oneskorením oproti avizovanému termínu vo štvrtok neskoro večer.

Nepoužiteľné zahraničné čísla

Pri užívateľoch aplikácie, občanoch vracajúcich sa zo zahraničia, je samozrejme predpoklad, že nezanedbateľná časť z nich používa zahraničné číslo.

Aplikácia pre iOS mala ale chyby, kvôli ktorým ju časť užívateľov so zahraničným číslom nemohla využiť. A to vrátane užívateľov z viacerých krajín, kde sa nachádza a z ktorých sa vracia predpokladane veľký počet občanov.

V aplikácii užívateľ pri aktivácii zadáva svoje mobilné číslo výberom krajiny, pričom aplikácia doplní príslušnú medzinárodnú predvoľbu, a vyplnením zvyšku mobilného čísla. Na toto číslo mu je následne poslaná aktivačná SMS s kódom a číslo zároveň aplikáciu páruje s predchádzajúcou registráciou na webe.

Podľa zdrojových kódov a sťažností užívateľov ale už samotná aplikácia pre iOS nedovoľovala ani zadať viaceré zahraničné čísla. Aplikácia totiž vyžadovala, aby zadané číslo bez medzinárodnej predvoľby a nuly na začiatku malo dĺžku presne 9 znakov. Takú dĺžku majú slovenské čísla aj čísla vo viacerých ďalších krajinách.

Vo viacerých krajinách sú ale všetky mobilné čísla alebo ich veľká časť dlhšie, a to okrem iného v Rakúsku, Nemecku, Veľkej Británii, Kanade a Taliansku. Takíto užívatelia tak evidentne aj podľa ich sťažností nevedeli úspešne aplikáciu aktivovať.

Navyše pre Česko bola v aplikácii zlá predvoľba, +42 používaná pôvodne ešte Československom namiesto +420. Aplikáciu na iOS sme netestovali, spolu s vyžadovaním zvyšku čísla o dĺžke 9 znakov podľa zdrojových kódov tak pravdepodobne ale nebolo možné úspešne zadať ani české čísla.

Neakceptovateľné

Hoci samozrejme chyby sa dajú do nejakej miery tolerovať, potrebné je zvažovať aj ich povahu a početnosť.

Odkiaľ pochádza zoznam medzinárodných predvolieb a prečo v ňom bola chybná predvoľba pre Česko, ktorá platila pôvodne pre Československo, nie je zatiaľ známe.

Chyba s vyžadovaním čísla o dĺžke presne 9 znakov v každom prípade nie je programátorsky akceptovateľná, keď funkčnosť bola programovaná aj pre použitie s číslami z iných krajín.

Navyše a hlavne obe chyby by zachytilo jedno riadne otestovanie s číslom z niektorej z týchto krajín, k čomu tak evidentne neprišlo. Ako je to možné, keď štát tvrdil že testovanie prebiehalo od pondelka 18. mája, nie je známe.

A samozrejme je neakceptovateľné, aby sa niektorí občania čakajúci na možnosť návratu s domácou karanténou nemohli vrátiť kvôli takýmto dôvodom hoci aj o deň dlhšie.

Vývojári zatiaľ na otázky nereagovali.

Opravy

Podľa zdrojových kódov teraz aplikácia akceptuje čísla, ktoré majú dĺžku 6 znakov a viac.

Zároveň v zdrojových kódoch bola opravená predvoľba pre Česko.

Minimálne prvá z týchto opráv je evidentne prítomná v novej verzii aplikácie 1.0.1 a zadať už je možné čísla aj z Rakúska, Nemecka, Veľkej Británie, Kanady a Talianska.

Nie je jasné, či je chybná predvoľba pre Česko už vo verzii 1.0.1 opravená. V tejto verzii by ale malo byť už možné vďaka podpore dlhších čísel zadať chýbajúcu nulu z predvoľby k samotnému telefónnemu číslu.

Zlyhanie kam sa pozrieš

Najmä ale hlavne nejde o prvé dve chyby, ktoré by sa v tomto projekte vyskytli. Chýb a zlyhaní v projekte eKarantény a súvisiacej pôvodnej aplikácie Covid19 ZostanZdravý pre identifikovanie kontaktov cez Bluetooth a pôvodne aj karantény, ktoré sa dostali až do aplikácií už reálne dostupných užívateľom, je totiž už veľké množstvo.

Server DSL.sk identifikoval a upozornil na množstvo vážnych problémov v pôvodnej aplikácii Covid19 ZostanZdravy a následne na zlyhania pri príprave a spustení eKarantény v týchto článkoch.

Chyby a zlyhania sa pritom vyskytujú na všetkých úrovniach projektu. V oboch projektoch bolo viacero vážnych čisto programátorských chýb, zlyhanie pri spôsobe integrovania riešenia tretej strany pre rozpoznávanie tvárí aj úplne neakceptovateľný principiálny návrh celého riešenia v podobe odosielania všetkých identifikovaných Bluetooth kontaktov štátu.

Viaceré problémy zároveň ukazujú, že aplikácie sa buď pred sprístupnením poriadne netestujú alebo proces testovania je nekvalitný.

V neposlednom rade nebolo zvládnuté uvedenie eKarantény, časovo, organizačne ani komunikačne.

Problémy aj na Androide

Podľa sťažností užívateľov bezprostredne po sprístupnení eKarantény pre Android mali problémy s využitím zahraničných čísel aj títo užívatelia respektíve minimálne ich časť.

Aplikácia pre Android využíva iný kód na zadávanie čísel a čím boli spôsobené tieto problémy zatiaľ nie je jasné, vývojári ani štát na otázky stále neodpovedali.

Zároveň vývojári po tom, ako server DSL.sk identifikoval vážne problémy v Covid19 ZostanZdravy najmä ale nielen v prípade jej Android verzie, prestali zverejňovať zdrojové kódy pre Android a zatiaľ nezverejnili zdrojové kódy aplikácie eKaranténa odčlenenej od Covid19 ZostanZdravy pre tento operačný systém.

Štát nereaguje

Na otázky na všetky nedostatky a problémy pri spustení eKarantény doteraz neodpovedali vývojári ani permanentný krízový štáb.

Vývojári opakovane pri otázkach odkazovali na štátne NCZI, Národné Centrum Zdravotníckych Informácií. To za zodpovedný ale označilo permanentný krízový štáb.

Štábu boli otázky poslané v pondelok 25. mája, doteraz na žiadnu neodpovedal.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS


Diskusia:
                               
 

Co to dali spravit nejakym indom?
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

robil to Sygic
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Ak to naozaj robil Sygic a mal to pod palcom jeden rychlokvaseny manazer, ktory sa tam dostal na velmi vysoky post, ani neviem ako, tak sa kvalite appky ani necudujem....
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

to vyzera tak, ze junior programator - analytik v jednom dostal ulohu urobit apku, bez toho, aby to slo cez dobreho analytika a na konci preslo rukou testera - prostie niekto chcel nieco rychlo zbuchat, aby ho to stalo co najmenej
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Slovensku chýba šľachta.
Programátorom sa človek musí narodiť,
a od mala musí cicať mlieko kúpené za dividendy
zo zdedenej IT firmy. Inak je len plebs.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Slachta nebude muklovat ako programator . Humanitne vedy ,to je pre slachtu. Slachta koli nestiepeniu majetkov zdegenerovala a nepoznam ziadneho takeho co by debagoval multitred aplikaciu ..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To je ten problém, má Slovenskú ľudia mukluju lebo naleteli, že sa budú mať dobe. Namiesto toho treba rozmýšľať, oslavovať svojich mudrych predkov a hlane založiť si dynastiu tak ako to robí šľachta a má sa dobre.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ide o nedorozumenie. Nie Sygic, ale Sytič. Milan Sytič z Prešova. Preučený automechanik na developera mobil appiek.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

všetci univerzitný docenti,doktorandi, a databásoví super-programátori zblednú, a budú ho nenávidiet! ! :p :)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Krivdíš mu, to nie je chyba to je funkcia.
Sedlák chcel ušetriť na SMS-kách, a nechcel ich posielať do zahraničia.

Ja by som tiež nedal možnosť zadať zahraničné číslo. Nech ekonomický utečenci používajú Slovenské čísla.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Sa rekvalifikoval na priemysel 4.0 cez kurz od uradu prace.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ver tomu, ze dobry automechani zarobi viac, ako programator, pricom sa musi menej ucitm, takze automechanik to nebude, skor este studujuci vs v snahe privirobit si

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Automechanik čo nevie programovať nemá budúcnosť.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

.."..jeden rychlokvaseny manazer, ktory sa tam dostal na velmi vysoky post, ani nvm ako.."

a možno ani on nevie jako, jako to už tak bývá..
alejo,
sa alespon nekomu darí.. :// :/(
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

noze kto je ten rychlokvaseny manazer?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konkretne tim pod vedenim upratovacky Gertrudy, cast menezerskych uloh zabezpecoval vratnik Emil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dobrovoľníkom. Takto to vyzerá keď to nestojí miliardy ale štát to má zadarmo... ;)
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Otázka je, či by to vyzeralo lepšie, keby to stálo miliardy. Podľa skúseností s doterajšími projektmi asi ani nie.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Otázka je, či je možné nájsť legislatívnu úpravu, na základe ktorej je požadovanie mobilného čísla zo strany štátneho orgánu opodstatneným a zároveň nediskriminujúcim, nakoľko pre používanie aplikácie v súlade so zákonom priekazne plne postačuje i telefón bez sim.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Asi tak. Napríklad niektoré úrady práce nie sú ochotné/schopné aj tak komunikovať elektronicky a všetko riešia fyzickým podpisovaním zmlúv. Na druhej strane je to tak lepšie, aspoň dokumenty úplne nestratia v elektronickom šume. Napríklad čas od elektronického prijatia zmluvy o prvej pomoci po reálne vyplatenie pomoci (medzi tým treba ísť samozrejme fyzicky na úrad podpísať zmluvu) je v prípade niektorých úpsvar 9+ kalendárnych dní.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Matelko je zodpovedny zatoto.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Treba si odpovede vyziadat na zaklade infozakona, tam su zakonne lehoty.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Infozakon hadam plati ak ho nezrusili. Spytas sa, a statny ony odpoveda.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Do 30 dní. Pfff ....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

do 8 dni
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pracovných
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Plati to aj v pripade matovicovho nudzoveho stavu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie pelleFico to stihol skartovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Apku má na starosti sygic a preto je na hovno, tak ako ich navigácia
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Nie ze by som sa chcel zrovna Sygicu zastavat, ale oni iba vyvynuli povodnu verziu ktoru potom prebral stat a evidetne aj "doladil". Tazko povedat do akej miery je stat zodpovedny za bordel v kode a kolko pochadza povodne od sygicu a ich navrhu, ale je fakt ze napriklad aktualna verzia ekaranteny pre android pouziva Azure cloud co je trochu zvlastne, na statnu aplikaciu. Chapem ze sygic pri svojom vyvoji pouzil azure ale ze stat ani prstom nepohol aby to prerobil na svoje datove centra a vlastne data o obcanoch lezu bohvie kam....
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Povedat do akej miery je stat zodpovedny je najma zbytocne, nakolko kazdym vyuzitim prava vyhlasenia nudzoveho stavu az do jeho ukoncenia do priekazne plnej.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Odkaz pre redakciu DSL.sk: Pri amaterizme, ktory tu evidentne kraluje, by nebolo zle pozriet sa na GDPR guidelines ci je ok ak stat uklada data pre eKarantenu do zahranicneho cloudu (priklad Azure)?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

z pohladu GDPR je azure cloud OK. datove centra maju aj v EU.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a ako vies, ze stat tiez nema nejake cloudove sluzby v Azure?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lezu na ucty schrankovych firiem v zahranici jedine tam :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedi už konečne dajú nám dobrovoľňýkom na starosť softwejr k atómofej elektrárňi ? Šak je to drahé jak Folvo a nic to ňerobý.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Veď to je presne, čo podľa bozp robiť má. Keď je core bezpečnosti zasúvanie a vyťahovanie tyčí, nemá pre spoľahlivosť pc komponentov nevyhnutným tienením spôsobovaná dĺžka odozvy voči čisto mechanickému riešeniu rýchlosťou priekazne žiadnu šancu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

hmn.. tak *zasúvanie a vytahovanie

tyší

v core-jadre reaktoru..

:p :D :)


njn, tá Lynh*Asia~Power >o >P :p ;P :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

njn, alejo, myslim, že sa pomaly

presuniem na tú csfd.cz :o :D :p


si jen pohladám login,a pass, od mojho tamojšieho konta, čo som si tam spravil už dávnejšie..

(ne, doted, resp.cca do ~~2015 ~ 16 tam nebolo moc důvodov nejak moc chodit, nebola tam lynh dovtedy..,
ale už aj tak kus meškám, asi 2 ~ 3 roky >/ :/ :(( sakradrát
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ahnj, Sufurky? z Bircu?

ešte je birdz online ? (ale už tuším nepríjima žiadne nové registracie, nechcú spravit.. :/ :( žiadne nové kontá

som tam už aj nejak zabudol nakúkat,
už dost dlho som tam nebol.. :o :S
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Mozte niekto vysvetlit tym tlkom co je to MSISDN? Ze potrebuju 15 cislic na akekolvek cislo? Asi chodili na DSL lebo tu velakrat vyznelo deväd co oni aj potom dali do kodu. Darmo, kvalita ala Sygic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludkovia, stiahol som si najnovsiu iOs verziu eKaranteny 1.0.1
a tu he moja rychla analyza:

Takze country code pre CR stale neopravilil je tam +42,
pouzivaju tento json co som vytiahol z appky: https://gofile.io/d/ciW5dM

Potom tam maju este subor Okresy.json - ten je snad ok

Tu mate komplet grafiku co pouzivaju:
https://gofile.io/d/3Xwo0B
https://gofile.io/d/Xb21jY


Executable name: Covid-19_SR :dost divne kto to zvoloil??????

V appke je az 21 roznych custom fontov = zabera vyse 8 MB
Screenshot tu: https://gofile.io/d/rOHIEW

Ake 3rd party libs/frameorks pouzivaju?

iFace SDK (https://www.innovatrics.com/ innovatrics-launches-iface-sdk-3-0/)
DOT.framework for capturing faces (https://www.innovatrics.com)
JWT for security (https://jwt.io)


Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

..jak tam (a vůbec kockde,,) můžou být vůbec nejaké chyby? ?

..však všetci tu v republike ste:

super-úspešní, super-vzdelaní, machri, super-odborníci,
a špičkový experti (na 20 fest tažkých oborov naraz), každý,

..a každý, už tuším aj tá posledná, - ešte-čo-i-jen tá posledná, ~~ 36 ~~56.ročná ukrajinská upratovačka, z ubytovne v Podnestrí, má nóóbl-profesný profil na linkedln, praxe a referencií jak jaderný ynřinýr, a raketový strojár,-ynžynýr, a kvantový fyzik

včetci ste, máte max.~~22 ~ 28 rokov, a 15 - 20 ročnú prax, v totěch, totých koorporáááááátoch, vo veeeeeelkýýýýýýýýýýýýých kancloch, s alespon ~~ 2 ~3 ~ajž~ 4 pc -amonitormi, na stole, s fotkami vašej 1 (dvoch, -ženy, a mylenkiy)) strašne sexy, milej a krásnej babye (abo hoc ajž 2, jak som už spomenul..)

mno, a ja si už jen osladím,
*Nesků si osladím, o trochu víc.." :) ;D
(..predposlednú lyžičku nesky..)

kava je už minuta,
a žádná není do zásoby!

ale PSIYCHICKI som úúúúůůůůplne vpoho, kliudný, a VIYROVnaný !!!!!!!!!!!!!!
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Mali to dat spravit Esetu, ked je to apka proti virusom.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Pozor, táto appka nedetekuje vírus. Keby to dali Eset-u, tak sa len odfotíš, on vyhodnotí či máš vírus a žiadnu karanténu ani netreba...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Akoze nie, vsak karantena je sandbox.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

#DobreBude
#DrztePice
#IgorNasPochvali
#SpoluToVKaranteneZvladneme
##VsetkyUradyPreOLANO
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nova vlada, ale vsetko ostatne je po starom. Babraci na kazdom rohu.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Zas buďme fér, za starej vlády by to bolo na pikaču za miliardu. Takto je to na pikaču, ale aspoň zadarmo.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

to sa len uvidí či to bolo zadarmo alebo je to len akože prezent a v budúcnosti dostanú zákazky za miliony ktoré by mohli stáť tisíce.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

kto mal nadej, ze s novou vladou sa zmeni nieco k lepsiemu aspon v statnom IT, tak uz moze priekazne hodit tuto iluziu za hlavu.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Však predtým vládli idioti a nič nefungovalo, tak čo chceme teraz, keď vládnu títo...???
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mudro vravis. Myslim ze Harabin si este zasluzi dalsiu sancu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jedine co na slovensku funguje kvalitne a spolahlivo na 100% su sprisahania v hlavach konspiratorskych trubiek
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Uz ma nebavi furt zoomovat.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár