neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
ARM naznačuje, že v notebookoch čoskoro dobehne a predbehne Intel

Značky: ARMIntelCPUnotebooky

DSL.sk, 17.8.2018


Spoločnosť ARM, navrhujúca a licencujúca architektúru ARM a jednotlivé štandardné CPU jadrá tejto architektúry, aktuálne prezentovala smelé tvrdenia ohľadne presadenia jej procesorov v notebookoch.

ARM na prelome mája a júna predstavila nové jadro Cortex-A76, u ktorého avizovala dramatické zvýšenie výkonu a označovala ho ako jadro s dostatočným výkonom pre notebooky.

V tom čase ale ponúkala iba porovnanie s predchádzajúcimi vlastnými jadrami, keď hovorila o zvýšení výkonu o 35% oproti Cortex-A75 a o zvýšení výkonu potrebného pri notebookoch oproti Cortex-A73 približne na dvojnásobok.

Teraz ale zároveň s avizovaním kódových označení ďalších dvoch generácií jadier, Deimos určeného pre budúci rok a 7-nm čipy a Hercules určeného pre 2020 a 7 a 5-nm čipy, už prišla s porovnaniami s notebookovým Intel CPU. Konkrétne ale s porovnaním iba v benchmarku SPECint2006, jednojadrovom výkone vo výpočtoch s celými číslami.

ARM porovnávala výkon s Core i5 procesormi a konkrétne najskôr oproti Core i5-7300U. Pri takte 3 GHz je jadro podľa zverejneného grafu výkonnejšie ako jadro i5-7300U na základnej frekvencii 2.6 GHz a približne rovnako alebo o niečo výkonné ako i5-7300U na maximálnej Turbo frekvencii 3.5 GHz. ARM pripomína aj výrazne nižšiu TDP 5 W oproti 15 W, reálna spotreba ale závisí na záťaži a môže sa líšiť a špeciálne iba pri vyťažení jedného jadra.


Porovnanie výkonu v SPECint2006, kliknite pre zväčšenie (graf: ARM)



Zároveň kým A76 ešte nie je vôbec na trhu, Intel má už skoro rok na trhu výkonnejšie modely Kaby Lake Refresh, v rámci modelového radu Core i5 modely 8250U a 8350U. A samozrejme porovnanie reálneho výkonu zaťažujúceho dnes už navyše bežne viac jadier sa môže výrazne odlišovať od porovnania výkonu v SPECint2006.

ARM išla v porovnávaní respektíve naznačenom porovnávaní ešte ďalej a naznačuje respektíve podsúva ďalší vývoj v porovnaní výkonu. U svojich budúcich jadier Deimos a Hercules hovorí o zvýšení výkonu každý rok minimálne o 15%, u Hercules aj o zlepšení spotreby a hustoty o 10% navyše oproti prirodzeným zlepšeniam vďaka prechodu na 5-nm čipy.


Vývoj výkonu jadier v SPECint2006, kliknite pre zväčšenie (graf: ARM / Anandtech)



Hoci v oficiálnej tlačovej správe takéto konkrétne porovnanie neuvádza, viacerým americkým médiám poskytla graf zachytávajúci vývoj výkonu ARM a Intel CPU v SPECint2006. Ten zachytáva prudký nárast výkonu u ARM jadier a hoci u Intelu končí u Core i5-7300U, vizuálne prirodzene predĺžená krivka nárastu výkonu Intel jadier by preťala krivku ARM, čo by teda znamenalo predbehnutie CPU Intelu procesormi s ARM jadrami.

V tlačovej správe sa nachádza ale iné odvážne tvrdenie. "... to umožní ARM SoCs zlomiť dominanciu x86 a získať podstatný trhový podiel vo Windows notebookoch a Chromebookoch v nasledujúcich piatich rokov," uvádza ARM majúc na mysli zrejme predovšetkým ultramobilné notebooky s neustálou mobilnou konektivitou.

V tomto roku boli na trh uvedené prvé notebooky s ARM procesormi s Windows a zároveň od renomovaných výrobcov postavené ešte na Snapdragone 835 s modifikovanými Cortex-A73 jadrami, zatiaľ sa ale zrejme výraznejšie nepresadili. Príchod takýchto notebookov od významnejších výrobcov, ktoré môžu byť pre časť pokročilých užívateľov zaujímavé pri použití s Linuxom, umožnila práve podpora plnohodnotného Windows pre ARM robiaca z nich produkt ponúkateľný aj širokým masám.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

Nechcem byt zly , ale notebooky su ina liga ako mobily a tablety. Poznam velmi malo ludi ktory by menili notebook kazde 2 roky. Aj to co predstavili je velmi slabo pouzitelne a velmi obmedzene ci je to vykon, softver alebo taka bezna udrzba a rozsiritelnost. Co je podstatne vyrobcovia CPU ohladom driverov su na tom velmi zle. Kedze pri mobiloch casto sa stava ze support konci po 2 rokoch lebo niesu nove ovldace. To to iste ako v pripade serverovych CPU. Je kopec oblasti kde klasicke RISCOVE CPU su ovela lepsie ako x86-64. Sam Linus Trovalds povedal ze ekosystem x86 je na desktopoch , notebookoch a serveroch velmi dobry.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ak pod velmo dobry rozumies deravy jak reseto...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

musim dat za pravdu obidvom x86 vedie v hi ende. ale do mainstreamu by sa uz dali pouzit aj vykonnejsie army. Keby prene bol dostupny nejaky normalny OS, co aj je... ale licencna politika MS je v tomto smere zvlastna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vasak len dockaj casu, kedy budes menit elektroniku nie podla toho, co je prave "cool", ale podla toho, kolko baterky ostava.

Ani pred uvedenim smartphonov, ludia netusili, ze za telefon raz vysolis cez 1000Eur a budes to pouzivat rok a pol.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

no ak mi na nom nepobezia aplikacie od zakaznika (win32) tak to moc cool nebude.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Pred smartphonami neboli drahe mobily?
Na to si ako prisiel?
Spicka bola vzdy draha. A na zaciatku stal mobil cez tritisc eur.
Takze ceny spicky sa velmi nehybu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, si pamätám, koncom 90 rokov erricsson T28s stal skoro 30 000. Preratané na eurá a infláciu je to viac, ako IPhony teraz. A to to ešte nebol najdrahší mobil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ad rozsiritelnost: co je mozne na takom dnesnom konzumnom laptope rozsirit? Procak? Vylucene. RAM je na tensich kuskoch napajkovana natvrdo uz dobrych 10 rokov, pomaly je to standard aj pri notebookoch s "velkym" telom. Konektory su proste drahe. Storage na tom bude +- rovnako. Ak to ma byt male, tak s klasickym 2,5" SSD no go a ked sa zacneme hybat okolo veci ako ssd na PCI-e tak je vymenitelnost cca nastejno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No rozhodne to bude zaujimave na bezne pouzivanie, aktualne mam v notebooku 8250U a je to celkom fajn, vykonu ma dost asi na cokolvek v ramci notebookovych moznosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

....vyrobca Skoda, uvadza ze coskoro dobehne Ferrari. Ma lepsiu spotrebu, odpor vzduchu takmer rovnaky, zvysuje svoj vykon dramaticky.

....vyrobca Skoda, ale neuvadza jeden faktor, ze zabudol na to, ze je to Skoda.
Odpovedať Známka: -0.3 Hodnotiť:
 

pekny pokus, ale úplne zlé prirovnanie

keďže škoda postupne práve upúšta od výkonných a veľko objemových motorov a skôr ponúka 1.0 l 3valec a 1.6 TDI a výkon okolo 100 koníkov je dlhodobo nezmeneý

kde ferrari je na tom s zrýchlením, výkonom, maximálkou, ktúriacim momentom úplne niekde ine
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

prirovnanie nie je zle, ale zle aplikovane. Totiz nie kazdy potrebuje a chce drahe ferrari. Vacsine staci a vyhovuje lacna skodovka, pretoze tak ako auto, ani elektronika nie je pointa zivota.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

casom musi ten motor klepat ... nach spravia dvojvalec s elektromotorom na klukovke ako kombinaciu zotrvacnik starter alternator elektromagneticka_brzda a elektromotor
Odpovedať Hodnotiť:
 

... i tak môže znieť pracovná ponuka pre absolventa s témou dizertačnej práce "Prečo každú urobenú čiaru hneď nešňupať"...
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

ide to dolu vodou. nemas tam priekazne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je sice pekne, akurat to ma taku chybu ze na tom nebezia x86 applikacie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

emulator?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

nah, si zober suboj "gigantov" - snapdragon 835 vs n3450.
intel sunt ma 4c4t jadra 1.10-2.20 GHz
qualcomm zase 4+4 jadra 4x1.90 + 4x2.45 GHz

intelacky sunt poraza qualcomm dvojnasobnym singlethread vykonom a berie vitazstvo pri beznej zatazi.
qualcomm zase poctom jadier pri monte carlo a 7zip a grafikou pri grafickych benchmarkoch.
intel je zase stabilnejsi. holt dan emulace.

ale, ak clovek zoberie hociaky regulerny chip, napr. aj dvojjadrove Y-cka alebo U-cka, tak drak utre pysky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. kolko aplikacii co ludia dnes bezne pouzivaju este nie je cross-platformovych (v zmysle viacerych procesorovych architektur)? Velmi vela aplikacii, co sa bezne pouzivaju su webove zvasty beziace v browserovom chlieviku.

2. Ak Apple prejde na ARMy, tak tento argument prestane byt padny. Spravili to uz dva krat, takze vedia ako na to. A pri kazdom prechode jednak dokazali zabezpecit beh starych aplikacii na novej architekture a zaroven poskytnut SDK a know how ako naportovat stare aplikacie na nove platformy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mokre sny, dufam ze im na to neskocia bezny vyrobcovia a zakaznici.

Kopa softu je na x86 uz odladena, nepotrebujeme objavovat koleso znova.

Staci pozorovat na Android zariadeniach ako zle to moze dopadnut.

Prehnity system, ktory nerespektuj sukromie, systemove aktualizacie zakapu po roku, ziaden rozumny (moderovany) app store (google store je nasmiech/naplac)

Stale nerozumiem preco este nikto neprisiel s OS zalozenom na BSD a s poriadnym app store...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

nie mokre sny, ale skor tvoje zavrete oci. uz dnes ma arm drvivu prevahu od embedded zariadeni, cez prenosne mobily/tablety az po nejake pokusy v serveroch a super pocitacoch. pri 60% marza politike intelu to ani inak nedopadne. prekompilovat najpouzivanejsie softy z x86 na arm neda vela zabrat a ak ich bude dost tak budu nasledovat aj dalsi a vacsi hraci ktorych dodnes ms uplaca aby robili ms only. hovori o tom aj nedavny partnership qualcommu a microsoftu priniest windows na arm a intel to cele len zalobami okolo emulacii x86 akceleruje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

prekompilovane ale este neznamena ze plne funkcne, ak ti ma taka zakladna appka ako ofice sekat pri par stovkach riadkoch/stlpcoch tak nech idu do...

Riesenim intelu je zrusenie patentov ktore brzdia konkurenciu. (nie vsetky, i ba tie podstatne...)

podobne riesit aj MS
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemyslim si, ze by Intel mal patenty, ktore brzdia konkurenciu, ked vacsinu veci, ktore do x86tky natiahli, pajcli niekde inde.

Co brzdi ARM je to, ze tie procesory ide len velmi obtiazne taktovat na vysoke frekvencie, pretoze maju kratke pipeline. Dlhe pipeline do nich zasa nechcu dat, pretoze to znizuje energeticku ucinnost na nizkych frekvenciach a asi sa to celkovo nema rado s RISCovou instrukcnou sadou.

Preto ide ARM cestou big.LITTLE, kde ma binarne kompatibilne jadra s kratsimi a dlhsimi pipeline a tie sa podla potreby vykonu prepinaju. Stale su to ale mobilne procesory, takze tie pipeline su nedostatocne na dosahovanie vysokych frekvencii porovnatelnych s x86.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Stale nerozumiem preco este nikto neprisiel s OS zalozenom na BSD a s poriadnym app store..."

Hmm, MacOS? A tam sú tiež nejaké plány prechodu na ARM.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dam Ti jednu konspiracnu, na vecer:
apple chce pouzivat igpu jadra pre iste typy zataze rovnocenne s cpu. prepinanie na hw urovni. lebo spotreba.
intel na to ma tech, ktory uz otestovali. ale moc sa im to nechce pustat.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár