neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
SpaceX úspešne vyniesla 60 internetových satelitov, video

Značky: SpaceXpripojenieInternetsatelity

DSL.sk, 24.5.2019


SpaceX v noci na dnes úspešne vyniesla prvých 60 satelitov pre jej masívnu konšteláciu nízko letiacich satelitov určených pre poskytovanie Internetu Starlink.

Satelity vyniesla raketa Falcon 9 štartujúca z Floridy, ktorej prvý stupeň bol použitý už dvakrát a SpaceX s ním opäť úspešne pristála na lodi v oceáne. Približne hodinu a dve minúty po štarte sa vo výške 440 km satelity oddelili od druhého stupňa a na cieľovú orbitu 550 km sa dostanú pomocou vlastného pohonu.

Spoločnosť potvrdila, že všetkých 60 vypustených satelitov je online.

Pred pôvodne plánovým minulotýždňovým vynesením SpaceX zverejnila niektoré základné informácie o satelitoch. Ako naznačovala už fotka zverejnená Muskom a následná charakterizácia ich dizajnu, budú zrejme pomerne ploché.


Štart Falcon 9 vynášajúcej 60 satelitov pre Starlink (video: SpaceX)



Každý satelit má viac antén a jedno pole solárnych panelov. Má tiež vlastný pohon, ktorý ho dostane na cieľovú orbitu po vypustení z rakety, umožní mu udržiavať orbitu a bude použitý aj pri ukončení životnosti satelitnu. Pohon je postavený na iónovom Hallovom motore, pričom palivom je kryptón namiesto často používaného xenónu.

Jeden satelit váži 227 kg a podľa SpaceX na konci životnosti veľmi rýchlo zhorí v atmosfére 95% všetkých jeho komponentov.

Prvé vypúšťané satelity nemajú ešte podporu pre vzájomnú komunikáciu medzi sebou, majú už ale antény typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania.



SpaceX má od začiatku minulého roka vo vesmíre zatiaľ len dva testovacie satelity Tintin A a B.

Starlink bude systémom postaveným na viacerých tisíckach nízko letiacich satelitov. SpaceX najskôr avizovala konfiguráciu so 4425 satelitmi v 83 orbitálnych rovinách v piatich orbitálnych výškach, 1110 km, 1130, 1150, 1275 a 1325 km nad povrchom planéty. Neskôr svoje plány zmenila a 1600 satelitov na orbitálnej výške 1150 km vymenila za 1584 satelitov na orbitálnej výške 550 km, ktoré plánuje vypustiť ako prvé a majú tvoriť počiatočnú konfiguráciu. Celkový počet satelitov tejto konštelácie tak má dosiahnuť 4409.

Spoločnosť plánuje zrejme neskôr doplniť ďalších až 7518 satelitov na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km.

Na rozdiel od satelitného Internetu z geostacionárnych satelitov na orbite viac ako 35 tisíc km nad povrchom bude mať Starlink parametre dnes bežného pripojenia a najmä latencie. SpaceX pôvodne avizovala latenciu 25 až 35 ms, nižšie letiace satelity majú umožniť jej zníženie na 15 ms. Avizovaná maximálna rýchlosť pripojenia jedného užívateľa je 1 Gbps.

V minulosti avizovala vypustenie prvých satelitov v 2019 s plánovaným dokončením konštelácie 4425 satelitov v roku 2024, pričom podľa skorších informácií má pre spustenie služby potrebovať minimálne 800 satelitov.

Podľa aktuálnych informácií SpaceX má sedem letov so 60 satelitmi, teda celkovo 420 satelitov, zabezpečiť kontinuálne pokrytie bližšie nešpecifikovaných menších geografických oblastí, 12 letov a teda 720 satelitov pokrytie USA, 24 letov pokrytie väčšiny svetovej populácie a 30 letov, teda 1800 satelitov, celú planétu.

Podľa Muska systém začne dávať ekonomický zmysel pre SpaceX pri tisícke satelitov, pričom SpaceX môže ročne vypúšťať tisíc až dvetisíc satelitov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte


Diskusia:
                               
 

Moja babka úspešne vyniesla 60 saklov smetí, video
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

do potoka?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

nie, do petríka
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pet fľaše výborne kúria.
Susedia by si mali zamykať kuka nádoby.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

to to chcem vidieť na vlastné oči

https://www.youtube.com/watch?v=sJgqv6oSLFY

https://www.youtube.com/watch?v=ytUygPqjXEc
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preco ten moderator na konci videa, po vypusteni satelitov ich nazyva "spacecraft" a nie "satellite"?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No tak sa preriekol. Je tam toho.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nahoda?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Preriekol ? Tak to predsa vymažú , nie ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo to (priekazne) nie sú satelity. Satelit je niečo, čo sprevádza pohyb planéty synchrónne. To je možné iba u geostacionárnej dráhy na vzdialenosti od zeme 39 000km, nie však na nízkej obežnej dráhe, ako majú tieto družice. Tie rozhodne synchrónne obiehať nebudú. toľko paliva na korekciu svojej polohy im nemohli pribaliť.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Mesiac je prirodzenym satelitom zeme. Odkial mas prosim informaciu, ze Satelit je len na GSO? Skor ako trepnes sprostost pouzi encyklopediu. Wiki, google...

Satelite alebo družica

1. Umele teleso umiestnene na orbitu okolo Zeme, alebo Mesiaca, alebo inej planéty za účelo zbierania informácii alebo pre komunikáciu.
Synonymum je:space station, space capsule, spacecraft; More
2. ASTRONÓMIA, vesmírne teleso, pohybujúce sa po orbite okolo Zeme, alebo inéj planéty.
synonymum je : mesiac, dalšia planéta...

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a GSO je 36kkm nie 39kkm...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a samozrejme že na nízkej orbite synchrónne obiehať nebudú ani keby im pribalili 10 ton paliva každej :-)
Skrátka truhlík :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nuž na nízkej obežnej rozhodne synchrónne obiehať nebudú a myslím si, že sa to od nich ani nečaká. Aby si si mohol overiť, ako ťažko je dosiahnuť synchrón, tak kukni, ty encyklopedista. https://row.sk/04rtM
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale su to satelity, ale nie geostacionarne, ale budu jazdit blizko zeme iba na jednej strane. Pojdu po eliptickej drahe a obsiahnu v dostatocnej vzdialenosti na signal co ja viem 1/4 obvodu zeme a na druhej strane obezne drahy budu zas dalej, ako je geostacionarna draha. Preto ich bude treba tak vela. Uz sa tesim, ako sa tesia na ISS, ked im to poleti popred okna, alebo rovno cez zachod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako môžeš napísať takú somarinu...vôbec nepôjdu dalej ako je GSO! môžu mať skoro ideálnu kruhovú dráhu, nečítal si článok v akých hladinách sa budú jednotlivé várky pohybovať? Vidno že tomu ani za mak nerozumieš...čítaj s porozumením...ak sa napíše že jednotlivé hladiny budú mať toľko a toľko kilometrov tak tie satelity tam aj budú
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nic ti nie je dobre - ked tu autor clanku napise, ze budu ietat nizko, argumentujes, ze by potrebovali dodatocnu energiu. Ked ja napisem, ze ze budu obiehat tak, aby aspon cast drahy boli nizko, argumentujes clankom. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

nepíšeš trochu somariny?...ani za mak nerozumieš nebeskej mechanike, družice na nízkych dráhach majú skrátka skoro kruhovú dráhu a preto že sú nízko tak letia rýchlo...pozri si ten stuff.inspace a uvidíš ako majú niektoré pretiahnuté eliptické dráhy a v každom bode rôznu rýchlosť a potom sú tam družice na GSO okolo 36 kkm a tie majú strašne malé rýchlosti, okolo 2km/s, to je ten belt kde je hlavne kopa TV satelitov...ak niečo nevieš, kľudne sa ma spýtaj.
samozrejme že nie sú ničím poháňané, majú iba kinetickú energiu a rýchlosť, ktorá zodpovedá uvedenej výške dráhy...to aby nezačali klesať do atm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ja som nikde nepísal, že by na nízkej dráhe potrebovali dodatočnú energiu či nejaký pohon...to je blbosť, palivo majú na korekcie dráhy a hlavne na spomalenie na konci životnosti či výpadku, aby mohli toľko zabrzdiť že začnú padať do atm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco by mali obiehat synchronne? Komunikujuca stanica bude preskakovat z druzice na druzicu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ako tie motorceky, co maju tie jednotlive karticky? Su to DC, alebo AC motorceky? Kolko mazania potrebuju? Kedy ukazu video so zapnutym motorom? Bolo by vidno ten krypton, ktory vypustaju z vyfukov?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mozno by bolo vidiet mierne svietenie na zeleno ak by si sa pozeral priamo do motora. Ale inak je to len par gramov. Takze nic ine ako svetlo vidiet nemozes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Koľko ma bude stáť pripojenie na StarLink ?
Koľko ma bude stáť "pripojovadlo " / modem+anténa/ ?
A kto bude správca siete ?
Lebo o tom sa nejako cudne mlčí .
Bude cena podobná ako pri satelitnom internete a satelitnom telefone ? Tak potom už nič nehovorím .
Alebo to bude iba pre USA a malých chutnučkých černoškov v Afrike ...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

neboj sa, nikdy tato sluzba verejnosti nebude dostupna, pretoze cele je to divadlo. Nakoniec to skonci tak ze to akoze skrachuje, alebo sa na to akoze vykaslu, alebo Elon Musk nahodne zomrie a nikto to nedokonci, alebo pridu akoze nejake komplikacie a budu to museit odkladat a odkladat to budu az kym nezomrieme aj Elon Musk aj projekt.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Nebude to lacné a skôr z počiatku pôjde o akúsi nebeskú chrbticovú sieť. Príjmače si zaobstarajú malý ISP provideri. Cena príjmača bude max pár stoviek a cena za pripojenie je zatiaľ neznáma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Paci sa mi ako robia videa, aj popisuju co sa deje.
Musk ma marketing zvladnuty super.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

musia popisovat, lebo v tej lacnej ciernej CGI tme, to nieje dobre vidno. Zaciatok je real, aj to ako potom padala ta raketa na zem, a padla do bermuckeho trojuholniku.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

kto im dovolil tolko bordelu pustit do neba? elon musi mat kamaratov na zivotnom prostredi;) elon bude nieco ako cukengberg s fajsbukom, vznesene bla bla, internet 6g auticka co idu na baterky, ale armadne harakiri o tom ani muk. ako americky obcan som presvedceny ,ze ide o predzvest vojenskemu konfliktu. mat vyade sikgnal musi byt fantagsticky pocit. dron s petardou pre kazde epl uač
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár