neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Japonská sonda úspešne zostúpila k asteroidu pre odobratie vzorky

Značky: vesmírasteroidyJaponsko

DSL.sk, 22.2.2019


Sonda Hayabusa2 japonskej vesmírnej agentúry JAXA v noci na dnes úspešne zostúpila k povrchu asteroidu 162173 Ryugu za účelom prvého odobratia vzorky z asteroidu.

Ku krátkemu dotyku odoberacieho ramena s povrchom respektíve následnému štartu stúpania prišlo podľa analýzy Dopplerovho efektu signálu o 23:49 nášho času. Následná telemetria potvrdila, že sonda iniciovala príkaz pre vystrelenie projektilu pre uvoľnenie a vyvrhnutie materiálu. Či projektil vystrelil a koľko vzorky bolo odobranej zatiaľ nebolo potvrdené a avizované.

Sonda pri odoberaní zostúpila až tesne k povrchu a vzorku odoberala metrovým ramenom, sonda na povrchu telom nepristáva. Pri odoberaní vystreľuje do povrchu projektil vysokej rýchlosti, ktorý má uvoľniť materiál pre odoberanie. Konkrétne ide o projektil s hmotnosťou 5 gramov z tantalu, ktorý je vystrelený rýchlosťou 300 metrov za sekundu.

Vybranou oblasťou pre pristátie je oblasť označená L08-E1 blízko skôr zhodenej značky. Táto oblasť vymedzená veľkými kameňmi na svojich okrajoch, ktoré by mohli poškodiť loď pri zostupe, má šírku 6 metrov. Keďže odhadovaná presnosť navigácie je podľa agentúry 2.7 metrov, lodi stačí pomerne malá oblasť L08-E1 s polomerom tri metre.


Vybraná oblasť L08-E1 pre odobratie prvej vzorky, kliknite pre zväčšenie (obrázok: JAXA / University of Tokyo / Kochi University / Rikkyo University / Nagoya University / Chiba Institute of Technology / Meiji University / University of Aizu / AIST)



Sonda sa pri asteroide nachádza v bežnej výške 20 km. Zostupové operácie začala síce o päť hodín neskôr oproti plánu, zostupovala ale rýchlejšie a k finálnemu priblíženiu nakoniec prišlo o cca polhodinu skôr oproti plánu. Od výšky 45 metrov sonda otočila svoju hlavnú anténu od Zeme a prestala tak vysielať telemetriu, JAXA tak až do momentu obnovenia zasielania telemetrických údajov po vystúpení mohla zisťovať stav sondy len v podobe jej rýchlosti z merania Dopplerovho efektu signálu z menej výkonnej antény.

Ryugu má priemer približne 900 m, ide o asteroid zo skupiny Apollo obiehajúci Slnko na podobnej trajektórii ako Zem. Cieľom sondy je odobrať z asteroidu vzorku a dopraviť ju na Zem za účelom analýzy materiálu so zámerom získať viac informácií o vývoji slnečnej sústavy.


Projektil, ktorý Hayabusa2 používa, kliknite pre zväčšenie (foto: JAXA)



Sonda by mala zostúpiť k povrchu a odobrať vzorku až trikrát, pričom pri poslednom odoberaní sa pokúsi získať aj materiál pod povrchom vystaveným vplyvu vesmíru a Slnka. Za tým účelom do povrchu nechá naraziť až 2.5-kg projektil odpálený do povrchu z výšky cca 500 metrov pomocou explozívneho paliva. Projektil by mal vytvoriť minimálne dvojmetrový kráter, z ktorého sonda odoberie materiál po cca dvoch týždňoch po ústupe vyvrhnutého materiálu.

Od asteroidu odletí v decembri 2019 a vzorky by mala priniesť na Zem v decembri 2020.

Z asteroidov zatiaľ priniesla vzorku len sonda Hayabusa, predchodca aktuálnej misie. Vzorku priniesla z asteroidu Itokawa v roku 2010, pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


inzercia



Diskusia:
                               
 

Na fotke je napísané L08-B1 a v článku L08-E1. Vie redakcia dsl. Sk nejaké internejšie informácie? ;)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Alebo hladaj chybu u seba.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je priekazne základný ťah obrannej taktiky "Na menežéra".
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

priekazne základný ťah trapne
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

este raz sa pozri na obrazok a hladaj vsetko co je zelene..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tantalovy projektil, tak to je huste.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

az teraz som si uvedomil, ze japonci sa vlastne zverejnenou fotkou priznavaju k pouzivaniu projektilu so zakazanym tvarom.. toto keby vo vesmire trafilo nejakeho kozmonauta, tak ho to roztrha na cucky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na cecky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár