neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Facebook vyvíja satelity pre poskytovanie Internetu

Značky: satelitypripojenieInternetFacebook

DSL.sk, 23.7.2018


Spoločnosť Facebook prevádzkujúca rovnomennú službu sociálnych sietí vyvíja satelity pre nízku orbitu určené pre poskytovanie pripojenia k Internetu a prototyp plánuje vypustiť na začiatku roka 2019.

Informuje o tom Wired na základe informácií od amerického telekomunikačného úradu FCC získaných na základe slobodného prístupu k informáciám aj informácií Facebooku.

Facebook avizoval plán vyvíjať technológii pre poskytovanie pripojenia zo satelitov vrátane nízko letiacich satelitov už v roku 2014, okrem iného popri technológii pre poskytovanie pripojenia z dronov veľkosti Boeingu 747.

Verejne doteraz boli známe informácie najmä o tomto projekte, ktorý Facebook ale podľa oznámenia z konca júna aktuálne ukončil. Avizovaným dôvodom bola skutočnosť, že takejto technológii sa začal venovať aj klasický letecký priemysel a spoločnosť bude len spolupracovať s takýmito spoločnosťami.

O projekte satelitného Internetu nie sú k dispozícii zatiaľ žiadne technické relevantné informácie. Známe je len meno Athena, nie je ale jasné či ide o meno prvého prototypu satelitu alebo celého projektu.

V každom prípade viaceré v súčasnosti vyvíjané projekty nízko letiacich satelitov pre poskytovanie pripojenia vo výške stoviek kilometrov počítajú s minimálne stovkami až tisíckami satelitov pre zabezpečenie globálneho pokrytia. V tomto parametri vyniká projekt SpaceX s označením Starlink, ktorý počíta dokonca s takmer 12 tisíc satelitmi.

SpaceX vo februári už úspešne vypustila prvé dva prototypy satelitov pre Starlink a o projekte je k dispozícii množstvo technických informácií na základe dokumentov zverejnených FCC.

Podľa pôvodného zámeru mala mať sieť vo finálnej konfigurácii 4425 satelitov v 83 orbitálnych rovinách v piatich orbitálnych výškach, 1110 km, 1130, 1150, 1275 a 1325 km nad povrchom planéty. Nakoniec ju SpaceX ale plánuje doplniť ďalšími až 7518 satelitmi na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km.

Pripojenie bude pevné a bude vyžadovať pripojenie antény na stenu alebo strechu, anténa na užívateľskom termináli rovnako ako antény na satelitoch a pozemných staniciach bude typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania a bude mať podľa SpaceX malý profil.

Pre komunikáciu satelitov s užívateľskými terminálmi a pozemným stanicami budú využívané frekvencie z multigigaherzových pásiem Ku, Ka a V, až po 52.4 GHz. Medzi sebou budú satelity komunikovať opticky.

Na rozdiel od satelitného Internetu z geostacionárnych satelitov na orbite viac ako 35 tisíc km nad povrchom bude mať Starlink parametre dnes bežného pripojenia a najmä latencie, latenciu 25 až 35 ms a maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps.

Čo sa týka termínov, služba bude technicky použiteľná už po vynesení prvej stovky satelitov, pričom SpaceX ju plánuje začať komerčne ponúkať s 800 satelitmi. Tie zabezpečia pokrytie od 15 do 60 stupňov severnej zemepisnej šírky a od 15 do 60 stupňov južnej zemepisnej šírky. Pred viac ako rokom SpaceX avizovala začiatok vynášania satelitov finálnej konštelácie od roku 2019 s plánovaným dokončením celej základnej konštelácie 4425 na orbite 1110 až 1325 km v 2024. Termín vynesenia 7518 satelitov na nižších orbitách nie je jasný, podľa formulácií z podania pre FCC budú zrejme vynesené až po satelitoch na vyšších orbitách.

Satelity pre orbitu nad tisíc km budú mať 386 kg, rozmery 4 x 1.8 x 1.2 m, dva solárne panely s rozmermi 6 x 2 m a životnosť 5 až 7 rokov. Satelity pre nižšie orbity budú potrebovať permanentný aktívny pohon kvôli odporu zbytkovej atmosféry a či budú rovnakej konštrukcie nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Teraz vazne - ono sa to pri takom pocte satelitov (SpaceX) fakt akoze vyplati??
Na nizkej orbite je zivotnost kratka, atd. (najma asi ten pocet teda).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... lacnejsie ako TU KABEL, TU KABEL ...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nikdy to nebude. Lebo sa to nedá. Zem je plochá. Satelity neexistujú. Dopadne to tak že budú využívať drony a balóny pričom budú klamať že tieto drony a balóny komunikujú so satelitmi. Satelity sú hoax.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/qkAv1oyToWk
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Dalsi odbornik...hlavne ze este ani ze nie je duta a geostacionarne satelity v skutocnosti nie su len bezne stlpy na opacnej strane nie je vedecky priekazne dokazane.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Je pekné, že Facebook vyvíja satelity pre poskytovanie Internetu, ale menej pekné je, že Internet na týchto satelitoch bude pravdepodobne podľa požiadavky vlád, ktoré mu zaplatia, aj cenzúrovať, keďže Facebooku o nič iné ako o bezostyšné hrabanie peňazí nejde.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Tibor Eliot volal...chce spat alobalovu capicu spinavu od krvi slovänov
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Netrep hlúposti. Každý predsa vieme ako Facebook spolupracuje s NWO a implementoval cenzúru a shadow banning aj pomocou Machine learningu. Môžeš mať odteraz už len ten "správny" názor. Všetko ostatné sa postupne už nedá zdieľať. Facebook nieje jediná sociálna sieť ktorá radikálne potlačuje slobodu prejavu. To isté platí aj pre Twitter, Google, YouTube... Cenzuruje sa dnes vo veľkom.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

shadow banning - napriklad aj ked vytlacim svoj facebook komentar vo velkom kancli tak pridem po hotovy cisty papier.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

fosta sesta
Odpovedať Hodnotiť:
 

sloboda prejavu a obhajovanie rasizmu je rozdiel
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Uz z Vennovych diagramov nadradenost jedneho priekazne vyplyva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo nesuhlasenie s imigracnou politikou v EU je strasny rasizmus a xenofobia. Tak musime drzat na socialnych sietach hubu.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Nikto Vas nezabanuje za nesuhlasny prispevok k migracii. Zabanuju Vas za typicky a casto objavujuci sa komentar typu: "bodaj by sa vsetky tie ci**** ku*vy utopili, alebo ak zazdielate fotku kremacnej pece s nejakym trefnym komentarom, Aby ste boli cool medzi "svojimi".

Dnes sa casto prave tito ludia ohanaju slobodou prejavu a cenzurou. No v prvom rade si treba uvedomit, ze sloboda prejavu nieje absolutny pojem. A mozete mat svoj nazor, ale musite vediet niest aj dosledky za nazor, ktorym porusujete, schvalujete porusovanie, alebo nabadate k porusovaniu ludskych prav.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

S takouto cenzurou by som suhlasil. Bohuzial nieje ta cenzura len na takejto urovni. Cenzuruju sa aj slusne povedane nazory a fakty ktore dokazu "zobudit" ludi z hypnozi medialneho vymyvania mozgov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ze NWO... lol
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To bude zasa spektakulárne, keď vybuchne raketa SpaceX so satelitom Facebook na rampe, deň pred odletom :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár