neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Umelá inteligencia Google už hľadá aj planéty, zatiaľ našla dve

Značky: umelá inteligenciaGoogleKeplerov teleskopplanéty

DSL.sk, 15.12.2017


Spoločnosť Google použila svoje technológie umelej inteligencie a strojového učenia v ďalšej oblasti, pri hľadaní planét mimo slnečnej sústavy.

V spolupráci s NASA za týmto účelom analyzovala zachytené signály z Keplerovho vesmírneho teleskopu. Keplerov teleskop vypustený v roku 2009 hľadal a hľadá planéty na základe zatieňovania ich hviezd preletom planéty pred hviezdou z pohľadu teleskopu, spôsobujúcim tak zníženie teleskopom nameranej intenzity žiarenia hviezdy.

Vzhľadom na guľatý tvar planét a ich postupný vstup a výstup spred hviezdy má zníženie intenzity spôsobené planétou špecifický priebeh. Kandidáti na signál potenciálne znamenajúci planéty sa v dátach analyzujú softvérovo aj ľuďmi, doterajšie metódy ale podľa NASA slabšie signály často prehliadnu. Navyše analýza je komplikovanejšia u hviezdnych systémov s viacerými planétami.

Google tak natrénoval za účelom hľadania planét v dátach Keplerovho teleskopu neurónovú sieť, k čomu použil 15 tisíc predtým detailne overených vzoriek dát. Následne na signáloch, na ktorých nebol trénovaný, dosiahol úspešnosť 96%.


Ukážka ešte komplikovanejších zmien intenzity hviezdy zaznamenaných Keplerovým teleskopom pri prelete planéty Kepler-1625b pred jej hviezdou Kepler-1625 spôsobené pravdepodobne navyše prítomnosťou exomesiaca, kliknite pre zväčšenie (graf: Columbijská univerzita / tím Davida Kippinga)



Potom systém nasadili na dáta zo 670 hviezdnych systémov, u ktorých už bolo objavených v každom viacero planét a ktoré boli dôkladne preverené doterajšími metódami. Softvér Google v nich ale našiel ďalšie dve planéty.

Kepler-90i je ôsmou objavenou planétou pri hviezde Kepler-90 nachádzajúcej sa 2 545 svetelných rokov od Zeme a tento planetárny systém je tak prvým známym okrem slnečnej sústavy s minimálne ôsmimi planétami. Táto planéta o 30% väčšia ako Zem je blízko svojej hviezdy s dobou obehu len 14.4 dní a na jej povrchu je pravdepodobne teplota nad 400 stupňov C. Druhá objavená planéta Kepler-80g je približne veľkosti Zeme.


Ilustrácia nájdených výsledkov (video: NASA)



Tzv. neurónové siete sú spôsobom analýzy dát, pri ktorom sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich rovnakým spôsobom ako neuróny v mozgu človeka. Programátor pri nich neprogramuje deterministický algoritmus, siete sa učia generovať požadované výstupy trénovaním na vzorke dát.

Google si vyvinul a používa pre neurónové siete výkonné hardvérové akcelerátory TPU prvej a druhej generácie, v tomto prípade bol ale jeho príspevok len softvérový a siete trénoval a používal na CPU.

Kepler pri svojej primárnej misii do pokazenia zotrvačníkov používaných na presné natáčanie a straty maximálnej presnosti analyzoval signály až z 200 tisíc hviezdnych systémov, ktoré zrejme teraz pôjde Google analyzovať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%


inzercia



Diskusia:
                               
 

a vedci sa budú môcť venovať prínosnejším činnostiam
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vo vesmíre je veľké množstvo planet, ale šanca že sa k nim dostaneme je minimálna.

Mne zem príde ako basa, z ktorej sa nedá utiecť ak si blbec.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Rozmyslam, ci by mi Google AI dokazal najst aj optimalnu frajerku
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tú už predsa dávno máš, naťukal si ňou tvoj príspevok
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Cize maminu nato priekazne netreba.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

podla mna mrkva ju už vytvorila - Cortana sa vola?
Ideálna ženska, dá sa aj vypnúť :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

taktiež Siri... Obe sú klebetné a všetko čo poviete vykecajú ďalej (teda kým sú zapnuté), ale to je u väčšiny žien normálne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ake by boli vstupne parametre a data ? IQ, velkost tvojho penisu alebo bankoveho konta ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak ale toto uz robili ludia v EVE online celkom uspesne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nazvať program na porovnávanie intenzít farieb, aj keď vo veľkej vzorke, hneď umelou inteligenciou, mi príde nevhodne. Inteligencia je niečo viac. Ak dokáže nejaký stroj ísť pre deti do školy, pokecať o prospechu s učiteľkou, cestou ísť kúpiť nové topánky decku, zastaviť sa v potravinách na nákup a ešte aj decku poradiť ako odpinkať dotieravých silnejších spolužiakov, tak potom môžeme začať uvažovať, že ten stroj má umelú inteligenciu.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Ak by tu bolo toto čo popisuješ tak už nebudeš potreba ty a ani tebe potrebný. Max raz za čas odber genetického materiálu na rozmnožovanie plus jeho neskoršia úprava a selekcia silnejších jedincov nutnostou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

umela inteligencia je zatial hlupa kedze si nevie overit fakt ze zem je plocha. Nezaoberala by sa potom somarinami.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Raz určite zmúdrie a zoberie nás na koniec sveta.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

tam kde pada voda na konci tej plochy?

ak ubuda objem celkovej vody na zemi je to dokaz ze vyteka a teda zem je plocha.

poslite mi nobelovku za fyziku
cakam...



Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dostaneš nobelovku ze tvoja inteligencia je na úrovni hlúpej umelej inteligencii. Keďže si nevieš predstaviť model plochej zeme na ktorom nemusí vytekat voda z "konca sveta"
Odpovedať Hodnotiť:
 

FasCínuje ma to slovo "umelá" v spojení so slovom "inteligencia"...
To aj mnohé dnešné deti majú.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár