neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
SSD pre PC z 3D XPoint s veľmi nádejným reálnym výkonom

Značky: SSD3D XPointIntel

DSL.sk, 25.4.2017


Prvé SSD produkty postavené na novom type trvanlivej pamäte 3D XPoint, malé SSD Intel Optane Memory, v súlade s očakávaniami na základe špecifikácií ukazujú veľmi nádejný reálny výkon.

Tieto malé SSD s kapacitami len 16 a 32 GB, ktoré sme predstavili v tomto článku, sa včera začali predávať a zároveň špecializované hardvérové servery publikovali ich testy a recenzie.

3D XPoint je novým typom pamäte trvalo uchovávajúcim informácie v podobe zmeneného odporu pamäťovej bunky. V porovnaní s flash pamäťou má najmä výrazne lepšiu latenciu a výrazne vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov, pričom potenciálne sa dajú adresovať jednotlivé bunky a pamäť sa dá priamo prepisovať bez potreby vymazávania blokov.

Už podľa špecifikácií majú SSD z 3D Xpoint zaujímavý výkon pri náhodnom prístupe. To napríklad testy Anandtechu potvrdili, zároveň potvrdili aj stálosť výkonu. Výkon pri jednotlivých záťažiach bol totiž meraný ako priemerný výkon za tri minúty po úvodnej minúte záťaže a to pritom na SSD, ktorý bol už zaplnený dvojnásobným prepisom 4 KB blokov na náhodné pozície.

Hoci Optane Memory sú aj pre svoju kapacitu oficiálne určené ako cachovacie disky, ako sa očakávalo dajú sa používať aj ako bežné samostatné NVMe PCI Express SSD a Anandtech čiastočne takto 32 GB model aj otestoval. Jeho testy ukázali, že v sekvenčnom aj náhodnom prístupe pri čítaní aj zápise pri rozličných úrovniach paralelnosti Optane Memory jasne a v niektorých testoch s veľmi drtivou prevahou poráža 250 GB Samsung 960 EVO a 525 GB Crucial MX300. V týchto prípadoch išlo zrejme tiež o PCI Express modely.

Anandtech ale neuskutočnil žiadny test praktického aplikačného používania, najviac sa mu blížil test mixu čítania a zápisu 4 KB blokov na náhodné pozície. Pri polovici čítaní a polovici zápisov stále zvládal prenášať dáta rýchlosťou 500 MB / s.


Intel Optane Memory, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Intel)



Intel Optane Memory SSD to pritom dokázal len pomocou dvoch 16 GB čipov, z ktorých je zložený. Výkon SSD diskov sa dá samozrejme zvyšovať použitím viacerých čipov a kanálov a pri diskoch vyššej kapacity je možné očakávať ešte vyšší výkon.

Relatívne ku kapacite je zaujímavá aj životnosť nových SSD v podobe množstva zapísateľných dát, ktorá dosahuje 182.5 TBW. To síce nie je viac ako u mnohých dnešných flashových SSD, s násobným zvýšením kapacity sa násobne zvýši aj životnosť.






Výsledky testov výkonu Optane Memory od Anandtech, kliknite pre zväčšenie (grafy: Anandtech)



Otestované bolo samozrejme aj Intelom zamýšlané cieľové použitie Optane Memory, ako cache pamäte pre klasické HDD podporované len na doskách s čipsetmi série 200, Kaby Lake procesormi a novšími a pod 64-bitovým Windows 10. V týchto testoch ako podobné riešenia s flash cache bol systém samozrejme po nachovaní dát rýchlejší a v testoch viacerých médií porážal pri bežných činnostiach ako sú bootovanie a štartovanie programov samostatné flashové SSD.

Nakoľko užitočné riešenie to bude pre bežných koncových užívateľov, ktorí si na miesto Optane Memory môžu nainštalovať väčší flash SSD, je ale otázne. Intelu sa touto formou ale aspoň podarilo uviesť 3D Xpoint na PC trh, po výrazne väčšom 375 GB Intel Optane SSD DC P4800X pre servery uvedenom pred mesiacom, a predtým, ako mu umožní pomer ceny a výkonu uviesť väčšie cenovo konkurencieschopné SSD pre PC.

Kedy by sa tak mohlo stať zatiaľ vôbec nie je známe, keď Intel uvedenie väčších SSD z 3D Xpoint pre PC zatiaľ ani nenaznačil.

16 GB model má v súčasnosti oficiálnu cenu 44 dolárov a 32 GB model 77 dolárov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

Tie grafy som nejako nepochopil. Napríklad ten prvý znamená, že samsung SSD zapisujú rýchlosťou blízkou nule?
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Prva cast tvojej hypotezy je spravna. Tie grafy si nepochopil - z coho ti plynie odpoved aj na tu druhu.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

KURATENKO karpave nevedome .... tie hausnumera pre SSD ze 500-550 MB/s na hranici SATAIII (co je 600 MB/s) su neskutocne marketingove oj*by. Take kontinualny si bezne konzumne SSDcka udrzia len prvu chvilku (radovo sekundy) kym sa nezaplni nejaka ta cache (SLC, DRAM ...), potom rychlost klesa na 1/2 ci 1/3 aj 1/4 tej hodnoty a hned je z 550 MB/s nejakych dajme tomu 150-200 MB/s.

NASLEDNE ak pride v prvemu prepisaniu vsetkych pamatovych buniek (a teda zapisu mnozstva dat zodpovedajucemu kapacity SSD), kontunualka dalej rapidne klesa hlbokooooooo pod 100 MB/s, casto aj pod 50 MB/s, pri najsmejdovejsich konzumnych SSD aj na 20 MB/s !!!
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

a prave preto mame NVMe SSD drahe moje kuratenko:
sudo hdparm -Tt /dev/nvme0n1p2

/dev/nvme0n1p2:
Timing cached reads: 32464 MB in 2.00 seconds = 16253.15 MB/sec
Timing buffered disk reads: 5178 MB in 3.00 seconds = 1725.30 MB/sec
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

KURATENKO karpave nevedome, cache moze byt zvysoka okakane, pretoze aj pri HDD je obcas vidno uzasne parametre, ze z/do cache (zvycajne nejaka prastara suchtava DRAM) to moze ist 600 MB/s co je hranica SATAIII. Obcas to clovek skutocne videl. To ze platne disku o 600 MB/s ani len nesnivaju a ze pri absolutne idealnyh podmienkach mal taky HDD kontinualky od 60 po 150 MB/s, je ina vec.

Detto cache beznych spotrebitelskych SSD na SATAIII cez AHCI.

Jediny rozdiel je v tom, ze tie akoze lepsie SSD na PCIe cez NVMe maju vyssie rychlosti ponivac NVme sa ovela vias sikne pre SSD: marketingovych 1500-2000 MB/s miesto 550 MB/s (aj vyssie rychlsoti cache, aj flash) a vyssie IOPSy.

Kuratenko otazka je, ci naozaj radic a flash su tak kvalitne, ze aj po mnoho-hodinovom tutus-brutus tryzneni a po zapisani stoviek TB, bude ten tvoj SSDiscok aj cez NVMe furt zapisovat dajme tomu 1500 MB/s ... a pri takejto otazke je uplne u prdele ci je SSDiscok zapojeny cez AHCI alebo NVMe.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Koniec koncov to ci to lepsie zvladaju NVMe SSD pre "beznych solventnejsich nadsencov" sa ani netreba pytat, PRVY GRAF HOVORI SAM ZA SEBA KURATENKO !!!

Oko pozrie, oko vidi, oko neni trolejbus! Pri tutus-brutus tryzneni sa ten tvoj uzasny Tamtung 960 Pro NVMe SSD sprava presne tak isto ako bezny, 4x lacnejsi spotrebitelsky SATAIII AHCI 2,5 palcovy smejd: kontinualka klesa a klesa a klesa. Jediny rozdiel je v tom, ze nie tak rychlo a nie na trestuhodne hodnoty 10-20 MB/s, ale dajme tomu na 100 MB/s.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Po vyse roku aktivneho pouzivania 512 GiB 960 Pro nemozem suhlasit. Napriek luksu a zaplnenia cez 80% je aj pri kontinualnych zataziach daleko cez consumer disky. A pri dostatocnej queue depth je aj IOPS skoro ako by si marketingove oddelenie zelalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trvalo udrzatelnu rychlost len mierne pod marketingovymi hausnmeromi maju len enterprise SSDcka napr. Intel 3700vkova rada, kde 800 GB stoji vysokooooo nad tisic €: https://goo.gl/s2QS8f samozrejme stare dobre 25 nm a kvalitne eMLC cipy s 10 000 prepismi. A nie 2 stovky co by stalo 800 GB bezneho spotrebitelskeho smejdu s 15 nm TLC humusmi a 300 prepismi.

Je hriech precitat seriu "tutus-brutus" testov na DIITku.

Holt niekto si proste mysli ze na 1 TB SSD za 240 € ked pusti kopirovanie ci benchmarky, tak po niekolkych hodinach takeho (hoci aj kontinualneho) tryznenia bude ten SSD zapisovat napr. 500 MB/s ... OMYL, kontunualka bude par desiatok MB/s !!! Teda len zlomok kontinualky HDD. Kontinualka HDD ma pekny (ratuci priebeh), jak postupne zapisujeme na vonkajsie okreje platne dajme tomu od 50-70 MB/s az po cca 200 MB/s pri dnesnej hustote zapisu na HDD.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

...samozrejme myslel som ze je hriech NEprecitat
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

a teraz mozno pride otazka, ze preto smejdove spotrebitelke SSD v podstate stale stacia:

no preto, lebo tam nikto za normalnych okolnosti nekopiruje napr. 6-12 hodin desiatky/stovky TB v kuse a bez prestavky, aby bezny spotrebitelsky smejd SSD klesol s kontinualkou na 20 MB/s ... proste ked aj na taky SSD niekto skopiruje jedno 15 GB MKVcko, neni to tutus-brutus zataz a fakt to moze ist sprvu prvych 10-15-20 sekund aj 500 MB/s a nasledne to zacne pozvolne klesat
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

"..nekopiruje napr. 6-12 hodin desiatky/stovky TB v kuse a bez prestavky, aby bezny spotrebitelsky smejd SSD klesol s kontinualkou na 20 MB/s.." -

- dotaz, po skončení toho príliš dlhého kopírovania,(nadmerná zátaž, opotrebenie pamat.buniek), sa tá kontinuálka nevráti na cca původné hodnoty (mmnt, wait zadrž pietro ;D - minus, odrátajúc určo nevyhnutné spomalení následkom toho práve už zaplneného místa, další (kus menší) minus, - neco na réžiu, resp. už opotrebované memory cells (následkom toho neúmerne dlhého zataženia, zapisovania)

teda, -začiatočný, "čistý parameter, rýchlost 500 MB/s, a ty píšeš, že po pretažení klesne na 20 MB/s

ale zostane už tak natrvalo ? ?

resp., nevráti sa na (ošem ne tích rovno 500, ale, let´say, 440 - 480, 460 MB/s ?

a toto celé, vše pri zápise, write
(jako to je pri read ?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

pises ako kokot (forma)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

rychlost sa ciastocne obnovi, ale na uplne prve hodnoty dajme tomu cez 500 MB/s sa uz neobnovi a to dokonca ani po vymazani ci naformatovani SSD ... viac napovie trim, ktory tie hodnoty obnovi naspat
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ď.,
nj, jak som aj odhadoval..

tie materialy sú dost slabé, strašne rychlo sa "vyšúchajú,
(obnosia (doslova
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://www.dsl.sk/article.php?article=5672 Takze HP sa nechalo predbehnut a trvalo to len 9 rokov kym s tym prisli na trh, a to V HP slubovali prve produkty uz tusim na rok 2013. MLC a TLC flash sa asi dobre predaval tak sa Intel nemusel ponahlat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár